Miniotazník s toskánskou pachutí

čtvrtek 6. srpen 2009 07:00

Umím si představit, kolik se toho horem dolem píše všemi směry o té zábavné dovolené na jachtách. Mě ty divoké čachry s vím-nevím, neznám, náhoda... apod. přiměly k malé a pak ještě menší otázce.

Jisté je, zdá se, že ona vila patří jakýmsi bezejmeným Čechům, jejichž firma je registrována v Lichtenštejnsku. Už také víme, že jde o propletenec podobně anonymních firem s anonymními vlastníky (stále v Lichtenštejnsku), které mají své "zájmy" v ČR. Neboli jde o firmy, které úspěšně usilují o státní zakázky.

Tak si říkám - když Češi registrují firmu v Lichtenštejnsku, v lepším případě se snaží stát oholit na daních.  A rozum mi stojí, jak je možné, že firma, která systematicky na hraně zákona obírá stát o daně, může vůbec najít drzost usilovat o velké státní zakázky. Inu může. Jen nechápu nebetyčnou hloupost (či sprostou korupci?) státních úředníků, kteří se zástupci takové firmy vůbec jednají.  Že si u takové firmy předseda vládní strany koupí (opravdu koupí?) dovolenou je jaksi mimo relaci.

Ale velmi pravděpodobně je to ještě jinak. Dost často se v podobných zemích registrují firmy, jejichž vlastníci mají zatraceně pádné důvody, aby si je s danou firmou nikdo nespojil. A tak se ptám:

Jaká je majetková účast členů veselé prázdninové společnosti toskánské v těch veselých lichtenštejnských firmách? Jak daleko od reality je možnost, že pánové Řebíček, Dalík, Urban a další a další (napříč politickým spektrem) tvoří současně partu vlastníků toho podniku?

Aby mě nikdo nenařkl, skutečně, jen se ptám.

 

P. S. (7. 8. 09) Položil jsem otázku na věci, o kterých bych chtěl mít jasno. Některé diskusní příspěvky i anonymní mail, který mi přišel, ve mně vyvolávají otázky další. Protože nejsem strojní inženýr, ale muzikant a filmař, dovolím si to ohodnotit čistě pocitově: Mně se to vůbec nelíbí.   

 

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora