Církev svaté oprátky

úterý 12. květen 2009 07:48

Církev svaté oprátky

Tak přišla taková podivná náboženská skupina - církev svaté oprátky. Máme ji povolit a uznat jako legální a eticky přijatelnou náboženskou organizaci, nebo jde o hnutí, které je s naší kulturou neslučitelné?

Já vím, že na to máme zákony a stačí mít nadlimitní množství věřících a splnit pár elementárních požadavků a co se do toho montuju. Jenže já nad tím nechci jen tak mávnout rukou. Srovnal jsem si pár podmínek, které by taková církve musela splnit, abych ji byl ochotný brát vážně:

1. Respektuje rovnoprávnost a rovnocennost lidí bez ohledu na národnost, pohlaví nebo vyznání. Určitě bych nemohl trpět náboženský spolek, který by hlásal, že vyvolení jsou jen příslušníci jedné víry nebo že žena nemá duši a má za ni rozhodovat muž.

2. Respektuje, že každý má právo na svou víru, že svou víru může v životě kdykoli změnit, nebo se dokonce může stát zcela bezvěrcem. Toje přece jasné, ne? Že by dneska nějaká náboženská skupina přikazovala lidem správnou víru a trestala odpadlíky? Středověk už skončil, ne?

3. Respektuje, že občanské právo je z principu nadřazeno církevním příkazům, případně náboženskému nebo zvykovému právu. Nebo snad u nás je někdo, kdo by říkal, že pro členy jedné církve platí jiné zákony než pro jiné lidi?

4. Dodržuje elementární etické principy: Nebudeš zabíjet, nebudeš okrádat, lhát nebo podvádět - a to ani jinověrce. A v případě, že dojde ke konfliktu mezi náboženským učením a těmito principy, bere v potaz, že náboženství v tu chvíli prostě musí stranou. To jsem si vypůjčil z desatera, ale to znají všichni. Nebo ne? Je snad nějaká náboženská skupina, která by zabíjela jinověrce a odůvodňovala to svým vyznáním?

5. Ví, že víra se nemá míchat s politikou. Politika je jedna věc a víra druhá. Teokratické vlády skončily s rukama ulepenýma od krve a v 21. století nemají co dělat. Církev ani její představitelé nemají co mít politické požadavky, protože ty se uplatňují cestou demokratických politických mechanismů. Nebo je snad někdo, kdo odmítá demokratické mechanismy?

A to vlastně stačí. Je mi celkem jedno, jestli ta církev má 10 věřících nebo miliardu. Pokud chce taková Církev svaté oprátky působit v civilizované zemi (doufám, že jí jsme a zůstaneme), měli by její věřící i představitelé být schopni upřímně a pravdivě na všech 5 požadavků odpovědět ANO. Pokud aspoň na jeden z nich ANO odpovědět nemohou, nechtějí, další řeči mě celkem nezajímají. Nebudu takovou partu brát jako regulérní náboženství, na které se má vztahovat náboženská svoboda. Bude pro mě společensky nebezpečnou skupinou, která u nás nemá co dělat, a budu usilovat o to, aby byla zrušena a její členové od nás odešli.

A jak je to s Církví svaté oprátky? Máte pravdu, vymyslel jsem si ji. Zato začínám mít neblahé tušení, že u nás působí několik jiných církví, jejichž příslušníci mi pětkrát ANO na mé požadavky odpoví dost těžko. 

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora