Jak vzniká film

neděle 3. listopad 2013 11:56

Maturita
Jan Navrátil

Psal jsem, jak na svět přišel scénář filmu Maturita a slíbil jsem pokračování. Moc nestíhám, a tak je tu až dneska.

Když máte v ruce scénář, začnete shánět s kým a za co ho uvedete v život. To první je fajn a s těmi nejbližšími spolupracovníky dáte dohromady představu, co vše bude k dokončení filmu třeba, a od toho kolik to bude zhruba stát. A jdete k tomu druhému bodu - a to je strašně těžký úkol.

Americký producent prostě investuje peníze své a peníze dalších investorů - a ti se pak podílejí na zisku.

V Česku je několik kanálů, jak to udělat. Producent většinou začíná tím, že investuje, co má, ale to je většinou jak plivnutí do Černého moře. Tak se ještě trochu, vlastně hrozně moc, zadluží na všech stranách, ale to stále ani zdaleka nestačí.

A tak jde hledat investory. A to u nás ani zdaleka nefunguje tak, jak za oceánem. Něco se sehnat dá, ale stále to nestačí.

Poměrně hodně filmařů si neumí představit, že by se obešli bez státních peněz a tak jdou na Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie a do České televize, a když se dostatečně trefí do vkusu těch, kdo rozhodují o penězích, dostanou státní grant (a tedy dotaci) a koprodukční pomoc od ČT. A většinu rozpočtu filmu tak pokryjí ze státních peněz. A v tu chvíli máte na film dobrý rozpočet a docela velkou tvůrčí svobodu.

Debata, je-li to správně nebo ne, je strašně těžká, protože na jednu stranu je to samozřejmě příjemné, protože nemusíte řešit, jestli se vám z tržeb náklady na film vrátí (a to je v Česku docela kumšt), na druhou stranu vlastně nevim, co mě opravňuje k tomu, abych po daňových poplatnících chtěl, aby mi platili můj film. Ale celé to komplikuje fakt, že dotace tečou v tisíckrát vyšších částkách do klasického byznysu - ať je to průmysl nebo zemědělství. A v situaci, kdy automobilky dostávají miliardové daňové prázdniny a investiční pobídky, a firmy jako Agrofert by nepřežily ani rok bez miliardových dotací, se filmař škemrající o pár milionů stydí jaksi daleko méně. Já sám jsem pro, ať se všechny dotace prostě zruší, protože jsou nefér a jen křiví situaci. Ale tím myslím všechny. Počínaje solárníky, bionaftou a dalšími šílenostmi. Jenže která vláda to udělá? A proč má daňový poplatník podporovat Agrofert a Hyundai a ohrnovat nos nad filmaři? To holt bude námět k některým z příštích voleb.

Ale bojíte-li se, kolik peněz jsme vám utratili, tak žádné: V Maturitě není z veřejných zdrojů ani koruna.

Pak producent sežene něco od tzv. sponzorů, ale reálně inzerentů: Většinou proti finanční pomoci chtějí nějaký aspoň malý product placement (všichni kritici vás pak za něj proklejí do třetí generace, jako by oni sami uměli zafinancovat film bez něj).

A pak je tu cesta, která na západě už docela funguje, u nás ještě ne, ale je to cesta financování, která jednou, možná velmi brzy, bude patřit mezi ty zásadní. Crowdfunding. Je to kombinace předprodeje a prodeje zážitků a dárků, které jsou zajímavé pro budoucí diváky a fanoušky, a to s tím vědomím, že současně pomáhají vzniku filmu. Ve světě už vzniklo několik filmů financovaných kompletně touto cestou.

Náš Maturitní crowdfunding už je trochu vyprodaný krám, protože zážitky "být při tom", "zahrát si ve filmu", "být ve střižně" apod., už jsou prostě nenávratně pryč a chcete-li je zažít, musíte počkat na příští film. (A v tom je jejich kouzlo.) Pro vaši představu ho najdete na http://maturitafilm.cz/shop nebo Facebooku https://www.facebook.com/MaturitaFilm/app_271628046314755. Pro vznik Maturity nebyl podíl crowdfundingu zásadní, ale také nebyl nulový.

Jak to bylo s castingem a s jakou partou jsme Maturitu točili (a obojí bude myslím docela zajímavé) si nechám na příště. A aby to nebylo jen moc povídání, mám tu pro vás jedno "maturitní" video:

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora