Moje přirozené právo

pondělí 9. září 2013 08:25

Základní lidská práva jsou cosi přirozeného. Jasného, nezpochybnitelného a všichni víme, že jsou nad zákony. Všichni máme třeba právo na jídlo, bydlení, práci. Je to přirozené.  

Máme právo na to důstojně žít. Chápu. Ale pár věcí mi je v tomto směru přece jen nejasných:

Zahrnuje moje právo na bydlení suchou postel, kde nemrzne, nebo bych mohl nárokovat i pěkné 3+1? Rozumějme, že standardy bydlení se nemusí shodovat a nějaký ten sociální byt není vůbec nic důstojného. A též bych chtěl vědět, jak je to s tím jídlem. Mám nárok na suchý chleba s trochou zelí, abych nedostal kurděje, nebo čítá i víděňský řízek s bramborovou kaší? A banány v čokoládě? 

A co ubytování a nakrmení, ale jistě chápete, že mezi mé potřeby patří i sex. Mám-li právo na jídlo a práci, musím mít přece i právo na sex. Jen ho přede mnou dosud zatajili. Možná si trápí hlavu s tím, že není snadné nadefinovat, s kým to právo mohu uplatnit. Anebo nám toto právo zatajili prostě proto, že si ho někdo uzurpuje pro sebe.

Docela logicky se začíná hovořit o právu na nepodmíněný příjem. Je to přirozené. Pokud existuju a mám právo na bydlení a jídlo, musím mít i právo na nepodmíněný příjem. Někde ty peníze jsou a je třeba je spravedlivě rozdělit. I když také by se mělo říci, jak velké to právo je. Má to být dost na zakoupení chleba a brambor, nebo mohu přidat i cigára a lahev kořalky, případně, má jít o statistický průměr příjmu v mém regionu a podle dosaženého vzdělání a věku? To by bylo přirozené. Anebo se prostě rozdělí vše, co ve státní pokladně je? Ale to přece ne, to s tím přece nesouvisí, navíc by se mohlo ukázat, že by to nestačilo, a co bychom pak s našimi přirozenými právy děali? To bychom se stali státem, který porušuje lidská práva?

A ztrácím se i v jedné věci. Mám-li právo na práci, je tu někdo, kdo má povinnost mě zaměstnat? A nakrmit? A ubytovat? A ošukat? Já vím, že to je zcela nepodstatné, ale děsí mě představa, že tu existuje jakási vyšší síla, která disponuje možnostmi nakrmit, ubytovat, vyplatit, zaměstnat a osouložit všechny potřebné, a já o ní nevím, abych ji mohl uctívat.

Asi to bude ta přirozenost. I v přírodě přece existují přirozená práva na jídlo, bydlení, sex, důstojnost, nepodmíněný příjem. Neslyšeli jste o tom? Vlastně, já také ne. Ale o kvalitě našeho vzdělávacího systému si nedělám iluze, tam bude ten problém. Prostě nám to zatajili. 

Tomáš Houška

Související články


Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora