Prohibice jako socialistický alibismus

středa 19. září 2012 08:13

Nehodlám se patlat v tom, kolik škody současná prohibice natropí, ani slovíčkaření, jestli to je nebo není prohibice, když jde jen o alkohol nad 20% a jen dočasně. Vadí mi míra všeobecného uspokojení, že se konečně něco děje.

Tedy za prvé - trosky mého latinského vzdělání mi stačí k tomu, abych si uměl přeložit, že prohibicio je zákaz. Tedy  současné restrikce na trhu prohibicí jsou, bez ohledu na to, že jen dočasnou a neúplnou.

Že poškodí tuzemské výrobce alkoholu je jasné, že poškodí naši turistiku, je jasné také, i když nehodlám dělat advokáta ďáblovi. I když mě za to leckdo osočí, dovolím si jen připomenout totální šosáctví naší společnosti. Konopí a jeho kouření jsou většinovou společností vnímány jako "ošklivé" drogy, ač nikoho nezabíjí, závislost na konopí vzniká pomaleji než na alkohol, lidé po marihuaně nejsou agresívní. Kdybychom měli rozhodovat racionálně, zavedeme proti tvrdému alkoholu tvrdší restrikce než vůči konopí jaksi instantně. Konopí bychom měli co do účinků, včetně dlouhodobých, vnímat kdesi mezi pivem a rumem, ne kdesi nablízku heroinu. Kdyby naši slavní a stateční policisté věnovali potírání výroby pančovaného alkoholu stejné úsilí jako pronásledování pěstitelů několika kytek konopí, nemuseli jsme teď řešit žádnou metanolovou kalamitu. Jestli konopí opravdu léčí všechno, co se mu přisuzuje, nebo jde jen z velké míry o placebo, nás nemusí trápit. Pokud neškodí, hoďme šosáctví za hlavu a rozhodujme na základě racionálních úvah a pozitivních ověřitelných informací.

Druhý evidentní fakt je ten, že současný daňový systém a manipulace s kolkovými nálepkami absolutně selhává. Existují technologie nálepek, se kterými nelze manipulovat (neb se odlepením s jistotou zničí) a stejně tak, kdyby se spotřební daň z alkoholu odváděla až v momentě prodeje, nejspíš bychom současnou situaci opět nemuseli řešit.

Co vlastně to současné prohibicio způsobí? Vzniknou mraky vtipů na Facebooku. Legální výrobci (a vývozci) alkoholu budou jen mlčky počítat ztráty, a Britové k nám možná nebudou v takové míře jezdit na víkend, aby se v Praze mohli v prvním nevěstinci ožrat jak dobytci. Většina lidí si na nějaký čas odpustí nakupování tvrdého - na druhou stranu většina lidí má v domácích zásobách dost na pěknou opici a spíš nejednu.

Menšina lidí to bez tvrdého nezvládne (možná bude zajímavým zjištěním jak početná tato menšina je) a prostě si ho půjde sehnat. Nakoupí si ho na Slovensku, v Polsku nebo Německu, a jak ukazuje realita, už se rozběhly i fungující cesty, jak ho nakoupit na dobírku - s přirážkou. Ale ani tahle nabídka není určena těm, kdo jsou závislí. Ti totiž půjdou nakupovat na černém trhu. A s železnou a neúprosnou logikou víceméně k těm, kteří nabízejí právě hlavně falšovaný, na černo vyráběný - a tedy nebezpečný - alkohol. Jistě, legální trh dostane na budku, nelegální bude mít ztráty, ale ti, kdo to na něm přežijí, ti vydělají, jako nikdy předtím. Nebyl bych zcela překvapený, kdyby se ukázalo, že realita je ještě někde jinde - že jen v přímém přenosu vidíme, jak si to dva gangy rozdávají mezi sebou a jeden z nich přitom obětoval pár pijáků falšované kořalky, aby smetl konkurenci. Hodně zajímavé by totiž mohlo být i pátrání opačným směrem - zmapovat, kdo u nás dovezl či vyrobil cisterny lihu jedno pro jaké účely, a jedno jestli etanolu, denaturovaného etanolu či metanolu - a co s nimi prokazatelně udělal. Ale kdo ví, co bychom se dozvěděli.

A tak si úředníci umyjí ruce - přece je prohibice, tak jsme udělali, co bylo možné - lidé budou dál umírat, budou přibývat další těžké otravy a úředníci budou kroutit hlavou "Jak je to možné? To budeme muset ještě trochu počkat, až se trh vyčistí."

Současné prohibicio zafunguje jako mobilizace struktur, které bychom chtěli pochytat. Tedy místo abychom tiše rychle a tvrdě jednali, uděláme strašný kravál, aby se šéfové celé té lumpárny lekli, stačili vyklidit pole, nastrčit bílé koně, zahladit stopy a čekat. Anebo začít nějaký jiný byznys. Konec konců, na podzim budou leckde volby a chtěl bych být muška jenom zlatá, abych viděl, kdo ze všech těch vážených kandidátů a z kterých stran v tom je namočený. Protože aniž bych chtěl podporovat nějaké konspirační teorie, nevěřím, že je možné tak velkou lumpárnu tak dlouho a tak drze dělat bez polického krytí. A pravda také je, že metanolová kauza a následná prohibice stačí dostatečně zaměstnat média, takže se v mediálním stínu odhlasují vyšší daně, církevní restituce a pár dalších zákonů včetně jejich přílepků.

Co je ale nejhorší, je vědomí, že tajné služby už deset let dávají premiérům k ruce zprávy, ve kterých je na tuto situaci upozorňují. Všimněme si, že stačil týden na to, aby policie pozatýkala desítky lidí (byť zatím malých ryb) a likvidovala několik černých stáčíren. Ejhle najednou víme, koho honit, jak to dělá a kde ho hledat. Ne, že by to policisté neuměli udělat už před deseti lety. Jen je to jejich vedení, počínaje tím ministerským, nenechalo udělat. Těch deset let to žádnému z premiérů a žádnému ze všech těch ministrů vnitra a policejních prezidentů nepřišlo dost důležité. A tedy na rovinu - chci-li hledat, kdo má ty dvě desítky mrtvých a nekolik desítek zmrzačených na svědomí, jsou to ti, které jsme si platili, aby tuhle zemi spravovali, a kteří to nedělali. Včetně těch současných.

Aby se to teď policii podařilo, k tomu jim držím palce, i když se bojím, že nad určitou úroveň opět nebudou moci pokračovat. A prohibici, byť neúplnou a dočasnou, považuju za zcela neúčinné opatření hodné klasického socialisty, který odpovědnost za vlastní zdraví odebírá lidem a dává ho do rukou úředníkům. Vrtění psem non plus ultra.

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora