Cikánská pečeně

středa 4. duben 2012 12:16

V Rakousku se prý do budoucna nebude smět na jídelníčku objevovat "cikánská pečeně". Je to rasistické. S tím samozřejmě souhlasím, správé je napsat "romská pečeně". Možá by šlo název zjemnit ještě na romský guláš ze čtyřnohého zvířete. Ale je to nedůsledné.

Definitivně bychom měli přestat používat označení Tatar. Tat, tatar, je ve staré češtině nebo ruštině označení toho, kdo krade, zatímco zlo-děj bylo obecnějším označením lotrů všeho druhu. Činí zlo, je zloděj. Krade, je zloděj a ještě k tomu tatar. Tataři jsou ve skutečnosti Mongolové a takhle nelichotivě je staří Rusové pojmenovali v duchu své nekorektní xenofobní nesnášenlivosti, protože neměli pochopení pro jejich velmi flexibilní životní styl a nemajetnické pojetí vlastnictví.

Napadá mě, že nejde jen o Tatary kdesi na východě, o kterých už víme, že by měli být správně Mongoly. Jde třeba o nelichotivé pojmenování města Všetaty, které by zastupitelé měli rychle napravit. Určitě nekradou všichni.

Rasistické a hanlivé je i používání názvu Němci, Německo. Ti, jejichž jazyk je jen směsí skřeků, takže jakoby nemluvili. Jsou přece Deutsch!

Divné je i označení samotných Rakušáků. Kde to se vzalo, jeden by pohledal, a jestli měl pravdu Karel Havlíček, je to další ošklivé, nepěkné slovíčko. Žádné Rakousko neexistuje, je to Austria!

A na pováženou je i užívání názvu Slované! Ti, co vládnou slovem, umí mluvit, mají jazyk. Pochopitelně na rozdíl od všech těch ubožáků kolem, počínaje Němci. Pěkný xenofobní rasismus. Ale ten lze napravit snadno. Přijmeme, že Slované jsou v podstatě všichni lidé.

Rasismu je třeba čelit.

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora