Optimalizujem a kosíme

středa 7. prosinec 2011 11:14

Všichni vědí, že malé školy jsou méně efektivní než velké. Všichni vědí, že vzdělání jimi poskytované musí být horší. Tak ministr jistě dobře činí, když (kolikátý je již v pořadí) zvedl prapor boje proti venkovským školám - tentokrát ne ve jménu ekonomickém (to už je nudné), ale ve jménu kvality vzdělání.

Asi se nebudu snažit o nějaké analýzy a jenom upustím vlastní zkušenost. Za posledních 20 let jsem pod rouškou nejrůznějších seminářů a projektů navštívit docela slušnou plejádu škol v ČR. V těch zapadlých koutech měli vždy nejmenší sebevědomí a nejvíc vyslvovali obavu, že jsou jen malýá venkovská škola, že určitě znám mnohem lepší. A realita byla pravidelně přesně opačná. Z těhle škol jsem ovětšinou odjížděl nabitý energií a optimismem, dýchla tam na mě  krásná lidská atmosféra, učitelé, kterým ještě o něco doopravdy šlo, děti, které mi přišly mnohem méně zpruzené než ve městě. A práce učitelů byla většinou skvělá.

Až sem si říkal Páni, co já jim budu vykládat, dyť oni to intuitivně dělaj úplně skvěle! Pro mě jsou učitelé (a učitelky ať mě někdo nenapadne pro sexismus) z málotřídek a menších venkovských škol spíš elitou než okrajem našeho školství.

A útok na málotřídky mi přijde úplně špatný - a v důsledku chybný i ekonomicky. Neb, kde zanikne škola, tam vzniká obec důchodců, která ztrácí perspektivu dalších generací. Nikdo se nebude stěhovat někam, kde nenajde školu pro své děti... Je mi to líto - kvůli těm dětem, kvůli skvělým učitelům, o kterých se z ministerské pracovny blábolí nesmysly, kvůli dopadům na podobu naší země. Útok na málotřídy - ve jménu čehokoli - je (a je fuk, jestli nevědomý) tlak na proměnu osídlení země. Je to vyhánění mladých lidí z venkova do měst. Je to konformizace, zestádňování, vynucování přesvědčení, že existuje jen jedna, správná a ideální podoba vzdělání, je to krátkozraká představa, že reálné jsou jen dopady prvního řádu a že kvalitu vzdělání lze měřit podle počtu dotykových tabulí na žáka.

Tomáš Houška

Související články


Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora