Co letos zaspala rádia

pondělí 17. říjen 2011 07:50

Season Crack
Tomáš Houška

Letošní nabídka kapel, které se muzikou neživí, ač u leckterých bych se vyhnul označení amatérská - neb leckteré hrají líp než většina těch "profesionálních", kterými nás krmí média. Připravil jsem takovou malou zcela subjektivní ochutnávku pro vaši inspiraci.

Už třetí rok se podílím na zdánlivě absolutně iracionálním hudebním projektu, který svým pořadatelům slibuje strašlivý objem práce za kterou nemají žádné peníze. No, nejspíš se toho všeho účastním protože mě to baví. On ten projekt totiž stojí za to.

Mluvím o hudební soutěži pro neprofesionální kapely Skutečná liga. Výjimečné je na ní to, že všechny zúčastněné kapely před porotou odehrají živé vystoupení. všechny mají k dispozici kompletní vybavení a ozvučení, takže všichni stojí na stejné výchozí startovní čáře bez ohledu na to, jestli předtím měli či neměli peníze a čas na pořízení profesionálních nahrávek. A porota také boduje jejich reálný konkrétní předvedený výkon. Všechna vystoupení můžou vidět diváci a fanoušci jednak v online streamovaném přenosu, ale hlavně z video záznamu – o který se starám. Záznam všech vystoupení můžete vidět na webu soutěže Skutečná liga když rozkliknete název kapely. Každý rok tak natočím a sešmikám několik stovek vystoupení, takže to už člověk má co srovnávat.

Mezi hezké rysy soutěže patří ten, že se tu potkávají kapely v poměrně širokém spektru žánrů a i zkušeností. V základním kole nezřídka zahrají úplní začátečníci, kterým je třeba pod 15 – a po nich pak třeba ostřílení rockeři, kteří mají spoustu zkušeností a už už sahají po profesionální kariéře. Také proto letos proběhla zvláštní „podsoutěž“ pro ty nejmladší kapely – Skutečná liga Junior.

Vyposlechnout to všechno by určitě bylo úmorné, tak jsem připravil letošní malou ochutnávku. Vytřídil jsem zcela subjektivně pár kapel, které se líbí mně. (Ochutnávku z minulých let najdete v mém blogu z roku 2010 a 2009.) V soutěži odehrála i řada kapel, o kterých zcela objektivně vím, že hrají dobře, jako porotce je mohu hodnotit v mnoha směrech kladně, ale je tu nějaké „ale“. I kdyby třeba jen můj pocit, „že to není ono“ nebo že to není moje parketa. Přece nebudu psát "Asi je to dobrá kapela, ale mě nebaví."

Dost často takový pocit mám u hodně tvrdých kapel – a to jako posluchač s gustem sjíždím kdejaké metaláky. Ona ta tvrdá muzika skrývá obrovské úskalí – aby to opravdu sedlo, musí zafungovat řada věcí současně. Čím tvrdší, tím je nutnější absolutně dokonalý rytmus a sehrání. Hlavně mladší metalové kapely na tomhle váznou, se třetí – čtvrtou písničkou nastupuje únava a basák s bubeníkem ztrácí tempo, rozpadají se rytmicky. Dalším faktem je, že jakkoli tvrdá uzika, stále to musí být muzika. Ani ukrutný strašně rychlý a technicky dokonalý nářez se nestane muzikou bez silné melodie. A u tvrdé muziky je nutné vyhrát s s nápady a aranží, jinak je z toho studená akademická nuda. A čtvrtý bod, který se týká všech kapel, jsou texty. Máloplatné písnička je od toho, že se zpívá. Text nemusí být žádná světodějná filosofie, ale bigbít bez textu nefunguje. Bigbít v podání české kapely v českém klubu s anglickým textem také nefunguje. Ono české publikum si většinou chce zazpívat s kapelou – a vzdor rozšíření angličtiny, od srdce přece jen zpíváme česky, ne anglicky. Nemluvě o tom, že je naprosté výjimky jsou schopné zazpívat english a ne czenglish. Ale to jsem dost odbočil.

Nabízím tedy jen ty kapely, ke kterým mě žádné „ale“ nenapadá. A které mě zaujaly, můžu si je pustit v iTunes nebo na ně zajít na koncert. Chcete-li si udělat vlastní top10, podělte se také! (Nevím proč, mně tu těch kapel zas vyšlo 14, to bude ňáká magie) A řadím je abecedně, trápit se tím, kdo je o fous lepší, to bych nechal na porotu. Mimochodem – soutěž právě pokračuje čtvrtfinálovými koncerty, které už dva proběhly a dva ještě můžete shlédnout během říjnových sobot v Music City, stejně jako dva semifinálové v listopadu a finálový koncert v Hard rock cafe v prosinci. (Zde najdete rozpis hraní >>) Pokud to nestihnete (což by byla fakt škoda), třeba vás vyprovokuju k tomu na některé z nich zajít na koncert jindy a jinde.

V odkazech najdete videozáznam z jejich soutěžních vystoupení.

4EVER

http://sl2011.skutecnaliga.cz/4ever.htm

První z několika kapel, které mají společného jmenovatele: Věkový průměr pod 20, dobře sehraní muzikanti, chytlavé písničky, vtipné české texty. U kapel jako 4EVER, Better life, Exots, Koblížci... mě napadá asociace na bigbítové kapely konce šedesátých let. Svítivé melodické písničky, bezelstné texty prosté kalkulací, do jisté míry generační a věková výpověď - obdivuhodné na tom je, že jsou to kapely tvořené teenagery a hrající pro své vrstevníky. A hrající výborně, všechny zmíněné kapely mohou bez uzardění zahrát z rádií, na velkých pódiích. Budou zábavné a hudebně překvapivě vyspělé. A také pravidelně fungují jako kočkolap. 4EVER přidávají výborně zpívajícího frontmena, o kterém ještě uslyšíme. V klubu dobrý tip na tanec i rozsvícení zakaboněné mysli.

Ad Libitum

http://sl2011.skutecnaliga.cz/ad-libitum.htm

Naživo výborná kapela hrající na pomezí hard-rocku, metalu, crossoveru. Má to říz, dobře hrají, dobře zpívají texty, které vás budou bavit. Já si je pouštím doma a baví mě hodně. To by mohl být dobrý tip na finále, co myslíte?

Better Life

http://sl2011.skutecnaliga.cz/better-life.htm

Další výborná mladá kapela. Tahle trojka není v soutěži poprvé a jsou lepší a lepší. Natolik, že už to není jen trojice zajímavých kluků, ale výborný námět na koncert nebo večer v klubu. Fajn muzika, velmi dobré texty, skvělá energie.

Calidad

http://sl2011.skutecnaliga.cz/calidad.htm

Něco málo pro milovníku opravdového nášupu. Nahrávku berte jako orientační, nepřenáší energii, kterou do vás kapela napere naživo.

THE CONTACT

http://sl2011.skutecnaliga.cz/the-contact.htm

Tahle parta má nejlepší léta také ještě před sebou. Naživo výborně hrají, baví mě hlavně česky zpívané věci - a když se kapela znaví snahou o nářez a zvolní a zjemní, kupodivu udělá krok k lepšímu. Jejich lyričtějí poloha mě baví daleko víc a těším se, jestli do budoucna napáchají víc písniček z této kategorie. V ní se i lépe zpívá jejich velice dobré zpěvačce a její hlas přestává být ukřičený a vynikají jeho zastřenější témbry.

Exots

http://sl2011.skutecnaliga.cz/exots.htm

Další teenagerská kapela usilující o to získat co nejvíce dívčích srdcí na co největším území. A to zdá se docela úspěšně. Uslyšíte české texty, dobře hrající kapelu – a dokud je neuvidíte, neuvěříte věk. Naživo milá zábava, jste-li středoškolačka, bacha na ně.

FruFru

http://sl2011.skutecnaliga.cz/frufru.htm

Tohle je nabídka pro netuctové publikum. Sami se stylově popisují jako crossover, ale tak úplně jednoduché to není. Uslyšíme velmi specifický a originální zvuk kapely, muziku, která nezřídka balancuje někde na hranici meditativního jazzu, undergroundu a to vše s velice výraznými a svým způsobem velmi poetickými texty. Není to pro každého. Nanaplní stadiony a neuslyšíme je z rádií. Ale je to skvělé. Pro mé uši jedna z nejlepších kapel v letošním ročníku SL.

HARD RAIN

http://sl2011.skutecnaliga.cz/hard-rain.htm

Patří k těm zkušenějším a vyhraným kapelám, ani ve Skutečné lize nejsou poprvé (2010 >>). Poctivě fungující hard rock non plus ultra. Ale dost dobře. Kdo jste odkojený klasikou, nejspíš to bude vaše volba.

Head Down

http://sl2011.skutecnaliga.cz/head-down.htm

Ti jsou už protřelými grunge-borci a do soutěže si chodí spíš zahrát, protože je to baví (2009>>2010 >>). Mají za sebou spoustu koncertů. Na koncertě jsou skvělí, skvěle hrají i z nahrávek – ze kterých nepoznáte podle zvuku, že jde o českou kapelu. Patří mezi kapely, které kdykoli kdekoli předvedou 100% profesionální výkon - a také k těm, kdo mají šanci bez komplexů zahrát i za hranicemi.

Neverback

http://sl2011.skutecnaliga.cz/neverback.htm

Zástupce slovenské rockové scény. Mimochodem, ze Slovenska se soutěže pravidelně účastní samé velmi dobré kapely a pravidelně se některé z nich probíjejí do finále. Slovenské kapely také pravidelně mají „svůj specificky slvenský“ feeling, svoji polohu, která se pohybuje někde mezi rockem a popem – ale bez jakékoli negativní konotace. Naopak – kdyby bylo na mně, takhle nějak bych si představoval kvalitní mainstreamový pop. Jsou to většinou nadupané písničky se silnými melodiemi, chytlavými texty a vymyšlenými aranžemi. Až mě to vždy vede k zamyšlení, co tam v hudebním vzdělávání (nebo hudební dramaturgii médií) dělají jinak a lépe, protože dost často vedou ve zpěvnosti melodií i v ochotě opustit dobře vyšlapané cesty a jít do progresívních soundů, zatímco pro tuzemské kapely je typičtější držet se zavedené rockové zvukomalby a nesnažit se příliš vykročit za její hranice. Chtělo by se mi poznamenat, že ty, které to udělají, pak vyhrávají soutěže a mají snáz čím zaujmout poskuchače.

Overcross

http://sl2011.skutecnaliga.cz/overcross.htm

Rapmetalová kapela, která v SL nesoutěží poprvé. Také nebude lahodit každému, je to syrové, tvrdé, „nepříjemné“ – a v tom se hudba shoduje s texty. Kapela se vyzpívává se svými pocity ke světu. Není pro náhodné posluchače, je to takový vykřičený manifest, a možná vás i jejich texty naštvou. O to jim ale nejspíš jde; to, co chtějí, dělají velmi dobře. A naživo to má samozřejmě mnohem větší sílu.

Season Crack

http://sl2011.skutecnaliga.cz/season-crack.htm

Kapela, která se na svém webu i bandzone hlásí tu k punku, tu vidíme tři krásné holky... ale to vše by je příliš úzce vymezovalo a poslech starších nahrávek zaváděl. Koukněte na video ze čtvrfinále – spousta energie, výborné písničky, fantastická zpěvačka. Koncert je ztělesnění hravé živelnosti - kupodivu s naprosto precizním muzikantským backgroundem, takže to celé funguje doopravdy a to naživo i z nahrávky. Skvělá kapela, které by v zemi, kde šoubyznys není banhitým rybníčkem pokrytým tlejícím žabincem, dávno musela hrát z médií, protože si to zaslouží. Můj soukromý adept na vítěze, ... no tak aspoň na finále a na to, že o nich ještě hodně uslyšíme.

St.Age

http://sl2011.skutecnaliga.cz/st.age.htm

Pár let fungující nadupaný crossover z Karlových Varů. Vynikající dokonale sehraná kapela , která na vás pohrne obrovskou energii – a určitě i díky výborné zpěvačce u mikrofonu. Je to temné, hutné, písničky mají silné melodie a dobré aranže - a dobré české texty, které mají formu i obsah. Také mě překvapuje, proč o nich slyšíme tak málo.

Standby

http://sl2011.skutecnaliga.cz/standby.htm

Tahle kapela skvěle odehrála a v půlce soutěže se rozpadla. Být jejich manažer, tak je ženu latí. A to proto, že odehráli výborně. Výborné písničky s výbornými texty – a v čele dobře hrající kapely neuvěřitelná zpěvačka, která má mnoho před sebou. Když jsem je viděl a slyšel, zařadil jsem je mezi své favority na finále. Inu, rozešli se a účastníky této kapely snad příští rok najdeme v jiných seskupeních. Koukněte a poslechněte aspoň jejich video. Stojí za to.

Koho si na finále tipnete vy? Kdybyste byli porotou, komu byste dali hlas? Možná svým kapelám budete moci opravdu pomoci - kromě těch, které vybere porota, bude do semifinále a finále posílat po jedné kapele divácké hlasování, které vždy na konci mměsíce najdete na webu soutěže www.skutecnaliga.cz

A napadá mě jedna soutěžní otázka - jedna skvělá kapela zní v závěru traileru, který jste na konci těch videí mohli vidět. Kdo uhodne, která kapela to je?

Tomáš Houška

Související články


Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora