Pražské metro dostane nové turnikety

středa 31. srpen 2011 06:58

Prý jsou moc potřeba a vůbec, zastupitelé už to odhlasovali. Navíc ho pořídí za supr cenu - původně se báli, že to vyjde na 3,5 miliardy a teď to spočítali na 1,5 - tedy na méně než polovinu. No, nekupte to!

Já jsem jenom obyčejný prosťáček, který už teď, když může, jde pěšky, nebo jede autem. Ono to totiž autem je zhusta levnější, většinou rychlejší - no a v centru zas vedu svým procházkovým krokem, který mám úplně zadáčo. Takže je jasné, že cenové politice, natož významným investicím dopravního podniku, nemůžu rozumět. Kdybych byl bohatý a koupil si tramvajenku, vlastně zaplatil nějaké ty tisíce za roční používání Opencard, možná bych chápal, že bez turniketů to dál nejde.

Takhle mě napadají samé voloviny. Třeba si spočtu počet stanic metra (57) a 1,5 miliardy vydělím. Je to jen něco přes 26 milionů na stanici, to opravdu neni moc. Na magistrátní poměry je to za babku, řekl bych.

Protože na mě ale občas přijde pochybnost, zamyslím se - kdyby to metro bylo moje, zacvakal bych to? Inu, třeba ano, jen bych chtěl, aby se mi to vrátilo. Doba je všelijaká, tak bych rád, aby to bylo tak do 7-8 let. A vyjde mi, že aby se to aspoň vrátilo, musely by turnikety přinést úsporu aspoň 200 milionů ročně. (A to nepočítáme jejich provoz, servis, reklamace, poplatky za právníky a soudy, až tu nevymožitelnou reklamaci budou vymáhat, a pokutu 2 miliardy za prohranou arbitráž, jak je zvykem u drtivé většiny našich veřejných zakázek.)

Anebo se, já hlupák, trápím úplně nesmyslnými úvahami. Prostě je tu nějaká firma, která potřebuje zakázku. Jejím majitelem je shodou okolností jiná firma se sídlem v Lichtensteinsku nebo kde a tajemnými majiteli zastupovanými... ale dyť je to jedno. Ta firma dostane zakázku. Tedy nejdřív se vyhlásí výběrové řízení, ale kdo s nimi má nějakou zkušenost, ví, že to není důležité. Napíše se tak, aby se mohla přihlásit právě jen tahle firma, nebo se to ještě pojistí, přece všichni víme, že komise je objektivní a nestranná a nakonec vyhraje ten nejlepší dodavatel. A ten z té 1,5 miliardy 500 milionů zaplatí skutečnému zhotoviteli (který turnikety nakoupí za 100 milionů a za 400 namontuje), 500 si nechá jako spravedlivou provizi a 500 pošle zpátky těm, kdo o tom rozhodnou. Tedy rozumějme, na firemní účet jejich manželek. Protože firma manželky takového radního poskytne dodavateli neocenitelnou poradenskou službu, kterou i spravedlivě nafakturuje, přizná a zdaní.

O nějaké metro a turnikety vůbec nejde. A tak si řikám, jestli by ve finále nebylo nejlevnější a nejlepší, kdyby prostě jen ukradli tu miliardu a žádné turnikety nepořizovali. Efekt by byl stejný a město by ušetřilo 500 milionů. A to se počítá. Přece jen je ekonomická recese a musí se šetřit.

 

 

Tomáš Houška

Související články


Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora