Občanská výchova v praxi

úterý 14. červen 2011 18:51

Věci se nejlépe mají učit příkladem, praktickým seznámením s realitou. Na nějaké dlouhé nudné vysvětlování žádní žáci nejsou zvědaví a navíc - stejně ho zapomenou. A tak, jak jsem pochopil, mnozí učitelé budou ve čtvrtek hodiny občanky doplňovat praktickou a názornou ukázkou.

Minulý týden žákům dokonale popsali, jak funguje parlamentní demokracie. Že v pluralitní parlamemtní demokracii může kdokoli kandidovat a má-li pro voliče nosnou ideu, těm se zalíbí a zvolí ho. Co čtyři roky tak má země novou vládu, kterou sestaví ti, kteří ve volbách uspěli. Ti, kteří neuspějí, zůstanou v opozici. Pokud vláda vládne rozumně, je příště volena znovu, pokud vládne mizerně, je nahrazena opozicí.

Výklad doplnil krásným grafem z učebnice. Žáci zapsali do sešitů, že máme 200 poslanců, 81 senátorů, že prezidenta volí obě sněmovny současně a že prezident pověřuje sestavením vlády toho, kdo deklaruje schopnost sestavit vládu, která bude mít v poslanecké sněmovně nadpoloviční podporu. Pak ještě přišlo video, shrnutí látky a zápis do třídnice.

No, a tento čtvrtek bude výuka v praxi: Učitelé vysvětlí žákům, že vláda sice získala nadpoloviční většinu, ale protože dotyčný učitel s ní nesouhlasí, bude teď stávkovat, čímž vyjadřuje svou vůli k okamžité demisi vlády. Je to velmi logické - stávkující učitel je velice relevantní důvod pro demisi vlády a žáci se na prostávkovanou hodinu vlastně už několik dní těší, protože jinak by se zkoušelo, možná i psala písemka z počtu poslanců ve sněmovně a to už stačili zapomenout.

A tak se naučí aspoň tolik, že demokracie funguje tak, že volby znamenají tři dny volna, kdy se ve třídách musí udělat květinová výzdoba, a když někoho vláda naštve ...vlastně proč že to ten učitel stávkoval? ale... to je jedno, hlavně, že nezkoušel... jo, když se někdo naštve na vládu, tak je správné to v práci zabalit, postavit autobus napříč křižovatkou, vyfasovat mávátko a jít vyřvávat "demise! demise!". Co je to ta demise? A není to fuk?, to se naučím na příště. Dneska učitel nezkouší, stávkuje.

Jsem rád, že máme takové edukativně vyspělé školství.

Tomáš Houška

Související články


Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora