Kodex politika

pátek 7. prosinec 2007 17:14

Jakožto daňový poplatník vnímám potřebu definovat kvalifikační předpoklady pro obsazení míst svých zaměstnanců – politiků této země. Fakt, že zatím nebyli trestáni, v případě některých spíše, že jim nebylo nic prokázáno, považuji za zcela nedostatečný. Takže jsem si sepsal takový malý kodex politika.

KODEX POLITIKA

Politik dokáže jednoznačně a nezpochybnitelně prokázat a vysvětlit své příjmy i majetky.

V případě politika není možné se spokojit s tím, že ho nechytíme za ruku, když zrovna krade (či se nechá uplácet, což je vlastně totéž). Politik nemůže vysvětlovat své majetky dary movitých strýců či bratranců a spoléhat na to, že nikdo nebude zkoumat, jak k těm penězům přišli oni. Vstupem do politiky (zvlášť té vrcholné) člověk dává najevo, že je schopný předložit kompletní audit svého majetku a příjmů a prokázat, že jde o peníze získané pocitvě a řádně zdaněné.


Politik nemá dluhy.

Není nic tak špatného na tom půjčit si, třeba koupit nemovitost na hypotéku. Ale nemůže to udělat politik. Proč? Protože člověk, který splácí hypotéku, má samozřejmě jiný žebříček priorit. Je jasné, že splacení střechy nad hlavou se pro něj stane důležitějším, než chování podle nejčistčího svědomí, které tu a tam může znamenat ztrátu dobře placeného postu. U kohokoli jiného na tom není nic tak špatného, ale u politika je to kritická slabina.


Politik se o sebe umí postarat.

Politik se bude starat o naše peníze, o náš blahobyt. Že to udělá dobře, uvěřím jen tomu, kdo se dobře postará sám o sebe. Není nic nepřijatelného, když se někomu nedaří, ocitne se v problémech, žádá o sociální dávky nebo vyhlásí konkurs na svou soukromou firmu. To je normální, a pokud se to udělá férově, je to součást života. Ale člověk, který ekonomicky neudrží nad vodou ani svou rodinu nebo firmu, chce ekonomicky řídit město nebo stát? To je nepřijatelné.


Politik nemůže spolupracovat s komerčními subjekty, jejichž majiteli jsou jemu blízké osoby.

Zákon samozřejmě nemůže zakázat bratrovi politika vlastnit firmu. Dokonce bratr ministra dopravy může klidně vlastnit stavební firmu. Ale je nepřekročitelné tabu, aby tato firma během působení daného člověka v politice dostala jedinou státní zakázku nebo dotaci. Není to nic proti oné firmě. Ale pokud by tomu bylo jinak, nikdy nikdo neuvěříme, že výběrová řízení na dané zakázky proběhla skutečné férově, mimojiné proto, že jsme svědky mnoha lumpáren, kdy férově neprobíhají.


Poslanecká imunita slouží k ochraně poslanců před politickými procesy.

Neboli měla by poslance chránit před stíháním za to, co říkal na půdě parlamentu. Je absolutně mimo mísu, když se uvažuje nad tím, zdali by ho měla chránit i před stíháním za řízení v opilosti, majetkovou trestnou činnost atd. Slušný politik bude usilovat o vrácení tohoto stavu do normálu a omezení imunity čistě na politické konání.


Politik, alespoň ten, kterého já hodlám platit, nedělá dluhy mým dětem.

Svůj podnik, tedy tuto zemi, chci dětem předat čistý, bez dluhů. Nemohl bych se jim podívat do očí, kdybych jim při předávání musel říkat „Budete muset zaplatit mé dluhy, protože já jsem to zprominutím prožral.“ Samozřejmě, i ve firmě někdy přijde okamžik, že je výhodné si půjčit. To je tehdy, když vím, že jde o investici, která se vrátí, zaplatí úroky a ještě na ní vydělám. Také se může stát, že přijde zemětřesení, spadne mi dům a něco si počít musím. Ale protože zemětřesení u nás nebylo již tisíce let a že by stát měl nějaké tutové investiční možnosti, o tom jsem také neslyšel, musím to brát tak, že kdo dělá dluhy, dělá to prostě proto, že je nemehlo a s mými penězi hospodaří mizerně.


Vzhledem k tomu, že naše politika je už teď zaplevelena individuy, která nesplňují tato kvalifikační kritéria, měli bychom udělat pořádek. Chvilku to potrvá, ale nemusí to trvat zbytečně dlouho: Ona nekvalifikovaná individua jsme naštěstí zaměstnali na dobu určitou, byť to bývají čtyři roky volebního období. Pojďme společně dohlédnout na to, abychom je nahradili lidmi kvalifikovanějšími.

Třeba mě doplníte, či podpoříte karmu článku, bude-li se vám chtít navrhovat doplnění, sem s ním, koneckonců, jsou to i vaši zaměstnanci.  Rád najdu tým manažerů, kteří na ně budou dohlížet se mnou.

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora