Slováci odmítají zachraňovat německé banky. Fuj!

pondělí 12. červenec 2010 21:57

Tak nějak si překládám dění v euroekonomice. Pohoršení Němců a Francouzů bychom konečně měli začít pojmenovávat správnou sémantikou. A ze stejného důvodu bychom měli přestat mluvit o záchraně Řecka. Vždyť žádné Řecko nikdo nezachraňuje a ani to nemá v úmyslu. Pohled na řecký rozpočet dokazuje, že ani sami Řekové.

Slováci odmítají půjčovat ...tedy ehm, skutečně jsme všichni přesvědčeni, že jde o návratnou půjčku a nikoli dotaci? ...Řekům, kteří při obdobném ekonomickém výkonu žijí ve výšinách dvakrát vyšší životní úrovně. Neoblomily je ani deklarované snahy Řeků s tím něco dělat. Ne že bych se divil, vždyť "něco s tím dělat" znamenalo spíš marketingovou kamaň za navození alespoň jakési věrohodnosti Řecka. Ale že by rozpočet Řecka reálně přestal plánovat další schodky, o tom nikdy řeč nebyla. Řecko neplánuje vyrovnaný rozpočet a splácení dluhů, plánuje jen pomalejší prohlubování schodku. Prý by jinak vypukly nepokoje.

Volání Němců a Francouzů o nutnosti sounáležitosti je třeba také správně pojmenovat. Nejde o to, že by se Řekové měli naučit lépe hospodařit, jde o to, aby německé a francouzské banky nepřišly o své investice v Řecku. Řecký rozpočet je pak jenom překladištěm peněz, které hbitě zamíří zpět do Německa a Francie, domů k mamince a tatínkovi. Pikantnosti tomu dodává, když vidíme, jak Řecko dál nakupuje německé ponorky a tanky. Možná by nebylo od věci Slovákům aspoň prozradit, které ty krásné ponorky Řekům zaplatili.

Ale to by asi Slováci museli přestat zlobit. Zatím mu němečtí a francouzští politici jen vyhrožují, ať kouká pustit chlup a přes bruselsko-řecký penězovod sanuje spekulativní investice německých bankéřů. Co přijde, když neuposlechnou? Já bych to rozhodně vyzkoušel.

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora