Právo na informace

pátek 26. březen 2010 12:05

Právo na informace je nezpochybnitelná věc. Každý určitě máme právo vědět, jak dopad včerejší fotbal. Důležitá informace je také jaké  bude zítra počasí. V okamžiku, kdy ji meterologové nejsou ochotni včas a správně nasdílet, skoro jistě dochází k porušování lidských práv.

Mám právo vědět, že Bartošová nazpívala song úplně ožralá a mám právu tu informaci ověřit, tedy vidět a slyšet ten song. Naštěstí nemám povinnost to poslouchat. Jsou věci, které zadarmo nikdo dělat nebude. Zatim také nemám povinnost poslouchat nový hit Michala Davida, ale bojim se, že moje právo na informace si kdosi špatně vyloží a nacpe mi ho do uší při nejbližším nákupu v Tescu.

Ale pomyslím na jiná práva - mám právo získat informace, co se kde natočilo a mám jistě i právo všechny nové filmy a cédéčka bezplatně a legálně stáhnout. Hnusný kapitalismus a honba za ziskem dotyčných producentů nemohou stát v cesté naplňování mého práva na informace.

Mám také právo na přehled majetku politiků, jejich milenek, milenců a získaných pohlavních nemocí. Zajímavou informací by bylo, jak si politici v posteli vedou a jsou-li úspěšní politici současně také takovými samci. Ba ne. Tady svá práva asi uplatňovat nebudu.

Ovšem člověk by neměl zanedbávat haptické informace. Mám právo na haptickou informaci, jak to mají letošní missky se silikony. To víte, přírodní jsou přírodní a neměli bychom slepě věřit médiím. To jsou důležité informace a máme na ně právo.

Některé pořady v televizi také zjevně krátí naše práva. Mám právo vědět, že Pohlraich naučí vařit i sousedovic jezevčíka, ale nesmím být obrán o právo na chuťovou informaci. Ke každému takovému pořadu by televize měla povinně donáškovou službou rozeslat divákům ukázky oněch chuťových vjemů, stačila by miniporcička... demoverze. Takhle to bude chutnat, když si dáte bramborák s ananasem a lanýžouvou pastou.

Je ještě spousta důležitých informací, na které máme právo a neměli bychom se o ně nechat okrádat. Třeba bych se rád dostal k informaci, co vytahnou v neděli ve Sportce.

Sakra, proč pirátská strana neni důsledná, zas ty jejich řeči o právu na informace berou jen jako populistické plácání a nemyslí to vážně.

Tomáš Houška

Související články


Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora