Smysl této vlády

pátek 5. říjen 2007 13:44

Tance předváděné zelenými v posledních dnech vyvolávají skoro zapomenutou otázku, cože je vlastně úkolem této vlády a tohoto parlamentu.

Ekonomické reformy? Bylo by to hezké, ale víme, jaká je realita. Zůstalo z nich torzo, které spíše než by něco změnilo, pravděpodobně docela úspěšně diskredituje Modrou šanci, kterou volili voliči ODS. Snažením několika koaličních ministrů se může podařit zlikvidovat dotace z ESF. Minimálně už se povedlo je o rok zpozdit. A tak dále.
 
Přisuzoval bych této vládě jinou úlohu: Stabilizovat náš politický systém. Změnou k lepšímu by nejspíš byla přímá volba prezidenta, aťsi rozumbradové povídají co chtějí. Změnou k lepšímu by jistě byla změna volebního systému: Do poslanecké sněmovny volit většinovým systémem. Výsledky by se staly jednoznačnějšími a transparentními. Naopak do senátu by se mohlo volit poměrným systémem, neboť senát má být pojistkou demokracie. Konečně třetím úkolem by podle mě měla být změna počtu poslaneckých mandátů ve sněmovně buď na 199 nebo na 201. Tato opatření by přinesla jistotu, že po příštích volbách – dost možná předčasných – nedojde k žádné plichtě, ve sněmovně nebudou pidistrany, které by vydíraly ty velké atd. Zkrátka že vítěz bude mít dostatečný mandát k tomu opravdu vládnout a splnit to, co slíbil.

 

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora