Příští prezident?

neděle 23. září 2007 20:43

Fakt, že média jsou zaplevelena pojmy jako "neklaus" a "antiklus" svědčí o tom zdeformování představ o tom, co a koho že vlastně má funkce prezidenta reprezentovat.

Z trapných tanečků předváděných parlamentními politiky by vyplývalo, že si představují nějaké beranidlo, kterým manifestovali sebe sama. Pojmy jako "antiklaus" jsou nemocné samy o sobě. Lidé, kteří antiklause prosazují, nemají jasno ani trochu. Chtějí jen někoho "svého". Volba prezidenta pro ně je jen demonstrací síly v partii politických tahanic.

Ale prezident má být hlavou tohoto státu. Takže první podmínkou, kterou já si jako občan kladu, je: Chci si prezidenta zvolit sám. Prezident, který bude zvolený přímou volbou, bude svou autoritu opírat o vůli voličů a nikoli o machiavelistické lobbování smeček ubožáků, kteří se honosně nazývají politiky. Chci prezidenta, který na takové bandě bude nezávislý.

Chci prezidenta, který má názor. Při minulé volbě prezidenta se rozmohl pojem OPO. Obecně přijatelná osobnost. Tedy člověk, který nikdy nikoho nenaštval, mluví rádoby moudře, uvážlivě, nabádá k vidění ze všech stran a nemá názor. Člověk s názorem vždy řadu lidí naštve. Tedy já na místě prezidenta očekávám člověka, který není OPO.

Chci prezidenta, který si za svým názorem stojí bez ohledu na to, je-li jeho názor momentálně většinový nebo menšinový. Často se už ukázalo, že být in zdaleka neznamená mít pravdu a hájit pravdu. Můj prezident nemusí být in. Ale musí vlastním tělem hájit to, co považuje za pravdu. Prezident, který jen trpně vysloví, že s něčím souhlasí, či nesouhlasí, na své místo nepatří. Prezident vykonává svou funkci proto, aby se v případné nepřehledné situaci jasně a aktivně postavil na tu stranu barikády, která je podle jeho nejlepšího svědomí správná.

Prezident - má-li ta funkce být vykonávána smysluplně - není figurkou stojící mimo politiku. Není úředníkem. Není moderátorem, který usmiřuje hádající se politické strany. Prezident je politikem. A to i tehdy, bude-li se ohánět svou nepolitičností. Nepolitický prezident je nesmysl, stejně jako nepolitický ministr. I jmenovaná "úřednická" vláda si vždy počíná politicky. Prezident nemusí (ale může) být straníkem. Může být i předsedou své strany. Jisté je, že prezident, jakožto politik, bude vždy mít názorově k nějaké straně blízko.

Abych řekl pravdu, z plejády "antiklausů" mě ani jediný nepřesvědčil o tom, že by mým prezidentem mohl být. Soukromě mě napadá, kdo by to kromě Klause ještě splňoval, ale nebudu navrhovat dalšího "antikluse". Protože mně tam z výše uvedených důvodů vyhovuje Klaus.

 

 

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Tomáš Houška

Blog je místo, kde glosuju to, co mě na světě baví a zajímá. Hudbu, film, historii.

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. Kromě filmu dělám hodně netradiční teambuilding a pro školy mám nabídku akcí k mediální a filmové výchově. Ve volných chvílích kutím po kouskách knížku Dějepis pod lavicí, jejíž stručné střípky tu a tam utrousím i na blog.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora